Puszczyk

Leśne przedszkole

Twoje dziecko jeszcze nie wie, że nie musi siedzieć cały dzień na przedszkolnym dywanie. Posadź je na mchu, liściu, drewnianym pieńku. Niech poznaje świat na świeżym powietrzu!

Puszczyk to przedszkole na skraju lasu Antoniuk, gdzie pod gołym niebem dzieci bawią się, uczą i poznają świat poprzez doświadczenie.

SYNDROM DEFICYTU
NATURY

Na podstawie wieloletnich obserwacji i przeprowadzonych badań udowodniono, że większość dysfunkcji rozwojowych w sferze psychosomatycznej, takich jak ADHD, alergie, skłonność do nadwagi, depresji itd. może mieć swe źródła w bardzo ograniczonym lub zupełnym braku kontaktu dzieci z naturą.Na przestrzeni ostatnich dekad ilość dysfunkcji rozwojowych szybko rośnie, czemu towarzyszy ograniczenie czasu poświęcanego przez dzieci na swobodna zabawę na łonie natury.

Przedszkole bez ścian i sufitów, w którym dzieci spędzają czas niemal wyłącznie na zewnątrz, gdzie dorośli opiekunowie nie nadzorują, a towarzyszą, gdzie nie ma tradycyjnych zabawek, a dzieci bawią się tym, co znajdą na ziemi i co same zbudują to znakomita alternatywa dla tradycyjnych przedszkoli i idealny sposób na to by chronić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury. Wspinając się na drzewa, wąchając kwiaty, tropiąc leśne zwierzęta, słuchając szumu drzew i przeczekując deszcz pod drzewem dzieci dostarczają swemu ciału i psychice tego, czego one właśnie w tym momencie swego rozwoju najbardziej potrzebują.

Kim jesteśmy?

Jednostką odpowiedzialną za prowadzenie i zarządzanie projektem jest Fundacja trzy czte ry! powołana do tego celu przez grupę zaangażowanych w rozwój miasta, kultury, sztuki rodziców. Szczególnie bliska jest nam idea zrównoważonego rozwoju dzieci, czemu dajemy wyraz w swoich codziennych działaniach. Impulsem do stworzenia fundacji stała się potrzeba stworzenia unikalnego miejsca oraz poszukiwanie nowej, lepszej jakości w opiece nad dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, niedostępnej dotychczas w naszym rejonie.

Fundacja Trzy czte ry!

Agnieszka

Z wykształcenia architekt, przedsiebiorca, sercem harcerka, społecznik, urodzona organizatorka, dla której nie istnieją rzeczy niemożliwe, jej drugie imię to przygoda. Współzałożycielka i prezes Fundacji trzy czte ry!, która odpowiedzialna jest za powołanie Przedszkola Leśnego Puszczyk i Leśnej Szkoły Puszczyk w Białymstoku. Propagatorka edukacji w bliskim kontakcie z natura.̨ Od 8 lat skupiona i zaangażowana na rozwoju działań w ramach 3 sektora wcześniej przez 15 lat współwłaściciel i dyrektor zarządzający jednej z wiodacych w Polsce agencji interaktywnych Infinity Group. Autorka wypraw przygodowych dla dzieci m.in. realizowanych przez Fundację trzy czte ry! prelegentka, szkoleniowiec. Wizjonerka, która skutecznie wdraża idee urzeczywistniając marzenia.

Dorota

Antropolog kultury, doradca noszenia dzieci w chustach, nieustannie zadziwiona światem, mama dwójki dziewczynek. Tworząc Akademię Twórczego Rozwoju BEBE rozpoczęła fantastyczną podróż w świat rodzicielstwa bliskości, która doprowadziła do ją do poznania wielu wspaniałych ludzi i nowych projektów. Inicjatorka i od 5 lat współorganizator Dni Bliskości w Białymstoku.

Wychowawcy

Agata Preuss

Dyrektorka Puszczyka, pedagog edukacji przedszkolnej, oligofrenopedagog, pedagog społeczno - rodzinna. Certyfikowana terapeutka TUS i Terapii Ręki. Posiada Certyfikat Stosowania Profilu Psychoedukacyjnego (PEP-3-PL) w diagnozie funkcjonalnej dzieci ze spektrum autyzmu. Ukończyła Kurs Tutoringu I stopnia oraz studia podyplomowe w zakresie Edukacji Przyrodniczo - Leśnej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Trenerka edukacji bliskiej przyrodzie. Autorka wielu programów edukacyjnych oraz programu wychowania przedszkolnego „Przedszkolak w lesie” na którym pracuje już kilkanaście przedszkoli leśnych w Polsce. Autorka artykułów popularyzujących ideę przedszkoli leśnych, nauczycielka akademicka. Inicjatorka powstania i koordynatorka działań Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych. Współautorka książki „Lasoterapia z dziećmi”. Z pochodzenia Pomorzanka, obecnie zakochana w Podlasiu. Miłośniczka psów i długiego spania.

Ania Parzychowska

Nauczyciel, pedagog, edukator przyrodniczo – leśny, wychowawca kolonijny, certyfikowany terapeuta ręki, trener edukacji outdoorowej, autorka scenariuszy terenowych, absolwentka kursu edukacji i animacji przyrodniczej. Ukończyła studia magisterskie na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz studia podyplomowe na kierunkach pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz edukacja przyrodniczo - leśna na Wydziale Leśnym UR w Krakowie. Posiada Certyfikat Tutoringu szkolnego I stopnia. Współtworzy Polski Instytut Przedszkoli Leśnych, bierze aktywny udział w szkoleniach m.in. szkolenie z komunikacji NVC, Montessori dla nauczycieli zerówki, uczestniczy oraz współorganizuje warsztaty i konferencje, lubi aktywne spędzanie czasu w naturze, hobbystycznie zajmuje się fotografią, relaksują ją prace w ogrodzie, miłośniczka psów.

Izabela Piotrowska

Nauczycielka wychowania przedszkolnego, edukatorka leśne. Jej obszarem zainteresowań jest komunikacja empatyczna, edukacja outdoorowa oraz matematyka. W wolnej chwili aktywnie spędza czas w otoczeniu natury oraz podróżuje. Lubi stawiać sobie nowe zadania, z ekscytacją podejmuje nowe wyzwania zarażając przy tym innych.

Magdalena Sokołowska

Nauczycielka, pedagog specjalny, specjalista do pracy z osobami ze spektrum Autyzmu oraz z zespołem Aspergera. Trenerka Kreatywnego Wczesnego Rozwoju oraz sensoplastyki II stopnia. Ukończyła Forest School Center dla nauczycieli przedszkoli leśnych. Z wykształcenia grafik i krytyk sztuki. Autorka innowacji pedagogicznej „Dziecko bliżej natury” wprowadzającej elementy leśnej pedagogiki do placówek publicznych. Żona, mama dwóch synów. W chwili wolnej maluje, podróżuje oraz uprawia ogród permakulturowy.

Wioleta Matuk

Nauczyciel wychowania Przedszkolnego i Wczesnoszkolnego, Terapeuta Pedagogiczny, edukatorka leśna. Posiada Certyfikat Stosowania Profilu Psychoedukacyjnego (PEP-3-PL) w diagnozie funkcjonalnej dzieci ze spektrum autyzmu. Często bierze udział w szkoleniach z zakresu psychologii dzieci. Uwielbia aktywność fizyczną, szczególnie gimnastykę artystyczną. Na rowerze żadna pogoda nie jest jej straszna. Uwielbia wyjazdy i chodzenie po górach o każdej porze roku. Żadnego wyzwania się nie boi.

Emilia Joszczyk

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, pedagog resocjalizacyjny. Jest jej bliska pedagogika serca jako podstawa zdrowia emocjonalnego dziecka. W wolnych chwilach uwielbia tworzyć piękne, zapachowe mydełka dając upust swojej kreatywności. Lubi ludzi, taniec intuicyjny i masaże.


Magda Samojlik (muzyka)

Muzyk z wykształcenia, tancerka, masażystka i podróżniczka. Pasjonatka kultur etnicznych: hawajskiej i słowiańskiej. Współorganizatorka Festiwalu Kultury Polinezyjskiej - Aloha Festiwal Polska 2015 i 2016 w Warszawie. Założycielka grup: śpiewaczej PraŚpiewy i tanecznej PraTańce. Prowadzi pracownię rękodzieła etnicznego „Życiorysy i dyskografie roślin”. Prelegentka. Performerka. Edukatorka. Rękodzielniczka.

Puszczyk

Informacje

Zgłoszenia

Jeśli jesteś zainteresowany zapisaniem swojego dziecka na listę dzieci oczekujących na miejsce w Puszczyku, zapoznaj się z zasadami rekrutacji i prześlij formularz.

Więcej informacji:
rekrutacja@fundacjatrzycztery.pl
tel: ‭+48 883 328 598

Opłaty

Czesne: 1100 PLN
Czesne jest opłatą stałą miesięczną.

Obiady: 16 zł/dzień obiad zwykły, dieta 18 zł/dzień

Nr konta:
Fundacja trzy czte ry!
Niepubliczny Punkt Przedszkolny Puszczyk w Białymstoku
BS 38 8060 0004 0843 1134 2000 0030

Lokalizacja

Baza terenowa Fundacji trzy czte ry!
Przedszkole leśne PUSZCZYK
Osowicze dz.64/13
Dojazd od strony os. Zawady, ulicą Lodową do granic miasta, następnie pierwsza żwirowa droga w prawą stronę.
Białystok

Catering

Pyszne posiłki, które dzieci pałaszują ze smakiem dostarczane do Puszczyka na zasadzie cateringu.
Za to by zawsze były na czas odpowiada Bistro Lokalna.

Organizacja

Pracujemy w godzinach 7.00 - 17.00. Puszczykowa grupa to 16 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, którymi opiekuje się dwóch wychowawców.

Zgodnie z założeniami leśnych przedszkoli cały dzień, cały rok Puszczyki spędzają na zewnątrz bawiąc się, ucząc, leżakując, jedząc, uprawiając sport. W Puszczyku realizujemy podstawę programową wychowania przedszkolnego MEN. Dzieci objęte są diagnoza logopedyczną, uczą się angielskiego, mają zajęcia z rytmiki i inne. Przede wszystkim jednak przedszkole leśne to mnóstwo spontanicznego ruchu i swobodnej zabawy.

FAQ

Pogoda, odzież, kleszcze

Co robią dzieciaki w czasie deszczu? Oczywiście wciągają na siebie odpowiednie ubrania (od stóp do głów: buty, wodoodporne spodnie, kurtki z kapturami lub przeciwdeszczowe kapelusze). Obracają niepogodę w fantastyczna zabawę. Czasem zmieniają plany. Jedzą posiłek w namiocie. Zmieniają przemoczone ubrania. Czasem spędzają czas chroniąc się gdzieś przed deszczem.

Co się dzieje w czasie burzy? Dzieci są jak najszybciej zabierane z lasu w bezpieczne miejsce zgodnie z regulaminem bezpieczeństwa i procedurami ewakuacji obowiązującymi w Puszczyku. Czasem korzystają z transportu samochodowego. Spędzają czas w przytulnym namiocie, lub w zaprzyjaźnionej instytucji.

Czy dzieciom zimą nie jest za zimno? To się może zdarzyć, ale jest wiele sposobów, aby tego uniknąć. Odpowiednia odzież, ubieranie na cebulkę, ruch i zabawy ruchowe, ognisko, pozostawanie w namiocie, dzień odpoczynku. Wszystko pod czujnym okiem wychowawców :)

Czy dzieciaki nie są ciągle chore pozostając tyle czasu na podwórku? Nie, wręcz przeciwnie. Początkowo, jeśli długie przebywanie na podwórku jest nowością w życiu dziecka system immunologiczny może potrzebować przystosowania. Leśne dzieci choruje mniej, infekcje mają zdecydowanie łagodniejszy przebieg i nie wyklucza to dzieci z uczestnictwa w zajęciach. Pozostawanie na podwórku i dużo ruchu uodparnia organizm na zmiany temperatury i ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie i wydolność dziecka.

Czy dzieci w lesie nie są bardziej narażone na kleszcze? To zależy, niektóre dzieci mogą być bardziej narażone, niektóre nie. Zasadniczo zagrożenie kleszczem w ogródku przy domu, na spacerze w parku czy na łące jest podobne jak w lesie. W okresie wzmożonego występowania kleszczy, tj. wczesną wiosną i jesienią rodzice i wychowawcy są podwójnie czujni. Podstawą profilaktyki jest codzienny, wieczorny rytuał sprawdzania na obecność kleszcza przez rodziców w domu. Jak najszybsze usunięcie kleszcza. Świadomość ugryzienia jeżeli takowe miało miejsce.

Codzienność

Czy dziewczynki również odnajdują się w leśnym przedszkolu? Tak, Oczywiście ;)

W jakim wieku można rozpocząć przygodę z leśnym przedszkolem? W Puszczyku od 3 lat. Na początku w towarzystwie rodziców, tak aby proces adaptacji przebiegał łagodnie.

Leśne przedszkole - czy to znaczy, że dzieciaki spędzają cały czas siedząc na drzewach? Nie, dzieciaki mogą się wspinać jeśli tylko sobie tego życzą, ale spędzają większość czasu w lesie wśród drzew, na trawie nad rzeką. A w te cudne i beztroskie chwile na łonie natury wpleciona jest realizacja podstawy programowej MEN.

Co z brudnymi po takiej zabawie rękoma? O, to się zdarza często, ale mamy dostęp do wody w kanistrach i bieżącej wody w toaletach. Także przed posiłkiem dzieci mają możliwość umycia rąk mydełkiem :)

Nauka

Czy dzieciaki zdobywają umiejętności niezbędne do kontynuacji nauki w szkole, takie jak: używanie, cięcie nożyczkami, malowanie…? Tak, poza materiałami jakie daje nam natura, w naszej chatce mamy wszystkie niezbędne do rozwoju małej motoryki materiały. Farby, pędzle, nożyczki, kredki, flamastry, a także narzędzia - młotek, gwoździe, piła ;). Leśne przedszkole przygotowuje zarówno do czytania i pisania, jak i rozwija kompetencje matematyczne. A dzięki optymalnej stymulacji wszystkich zmysłów dzieci z leśnych przedszkoli w porównaniu do rówieśników mają lepszą koordynację ruchową, są bardziej twórcze, potrafią dłużej skupić uwagę, uważniej słuchają, są bardziej spostrzegawcze i wyciszone oraz są bardziej pewne siebie.

Potrzeby

A kiedy muszą iść na stronę? W bazie przy jurcie mamy do dyspozycji na wyłączność nowoczesną mobilną toaletę typu TOI TOI. Jednak idea leśnych przedszkoli uczy dzieci załatwiania potrzeb w poszanowaniu natury. W razie potrzeby na wyprawie Puszczyki poradzą sobie doskonale, a przy tym nie pozostawią po sobie śladów.

Kontakt

Baza terenowa Fundacji trzy czte ry!
Przedszkole leśne PUSZCZYK

Osowicze dz.64/13
Dojazd od strony os. Zawady, ulicą Lodową do granic miasta, następnie pierwsza żwirowa droga w prawą stronę.
Białystok

tel: ‭+48 883 328 598‬
Email: sekretariat@puszczyk.edu.pl, biuro@fundacjatrzycztery.pl

Facebook

Fundacja trzy czte ry!

NIP 9662092448
Regon 200856982
KRS 0000510799
Nr konta: 51 1020 1332 0000 1602 0927 3444
tel: ‭+48 883 328 598
Email: agnieszka@fundacjatrzycztery.pl,
dorota@fundacjatrzycztery.pl